By stworzyć projekt czy zamontować sieć wodną w budynku nie potrzeba specjalnych uprawień, jak w przypadku instalacji elektrycznych. Wykonanie instalacji sanitarnej nie jest trudne dla wprawionego hydraulika, jednak mniej doświadczeni fachowcy nie zawsze biorą pod uwagę wszystkie ważne kryteria. Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy dobrze zrealizowanego zlecenia na instalację.
Słowo wstępu o wykonywaniu instalacji sanitarnych w Olsztynie i okolicach
Instalacje sanitarne tworzą sieć wodną w konkretnym budynku. Składają się na nie instalacje:
- ciepłej oraz zimnej wody użytkowej;
- kanalizacyjna;
- grzewcza, czyli rozprowadzająca ciepłą wodą ogrzewającą budynek.
By wszystkie elementy znajdowały się na właściwych miejscach, w odpowiednich od siebie odległościach, a cały system funkcjonował bez zarzutu i awarii, musi być spełnionych kilka podstawowych warunków, o których opowiemy w kolejnym akapicie.
Po czym poznać dobrze wykonaną instalację
Pierwszą cechą właściwie wykonanej sieci wodnej jest użycie do jej stworzenia wysokiej jakości materiałów od sprawdzonych producentów. Wiadomo, że koszty budowy domu, bloku czy budynku inwestycyjnego są ogromne, jednak nie warto oszczędzać na tańszych rurach bądź przyłączach, ponieważ ta pozorna oszczędność szybko może przerodzić się w spore wydatki. Należy zwrócić szczególną uwagę na odporność na wysoką temperaturę oraz nieprzepuszczalność tlenu materiałów, z których będzie wykonywana instalacja służącą do przebiegu ciepłej wody użytkowej lub instalacji grzewczej.
Po drugie – nie należy startować z pracami, dopóki projekt instalacji sanitarnych nie zostanie ukończony i szczegółowo dopracowany. Oznacza to, iż projekt budynku uwzględniać musi rozkład kuchni, łazienki, pomieszczeń gospodarczych, pralni czy garażu – czyli wszystkich pomieszczeń, do których dochodzić ma woda. Instalatorzy powinni wiedzieć, gdzie stać będą konkretne urządzenia sanitarne, takie jak zlew, sedes, wanna czy prysznic, by w owych miejscach wykonać odpowiednie przyłączenia. By ustrzec się przed kosztownymi przeróbkami, rekomendujemy wykonać szczegółowy projekt instalacji zawierający wszelkie niezbędne wiadomości dla monterów.
Trzecią ważną kwestią podczas tworzenia instalacji jest właściwa izolacja rur, i to nie tylko tych, którymi płynąć będzie ciepła woda. Rury miedziane stosowane w ogrzewaniu podłogowym muszą być otulone specjalnym płaszczem, ponieważ miedź nie może dotykać betonu czy zaprawy. Otuliny i wełnę mineralną stosuje się ponadto w przypadku rur z zimną wodą biegnących w pobliżu tych z ciepłą. Dzięki takiemu rozwiązaniu zimna woda się nie nagrzewa, a tym samym można zapomnieć o negatywnych konsekwencjach pomyłki polegającej na pominięciu izolacji, takich jak na przykład przecieki wodne czy namnażanie się bakterii.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zakresem naszych usług hydraulicznych świadczonych w Olsztynie i okolicach, w których skład wchodzi między innymi tworzenie instalacji sanitarnych, a ponadto udrażnianie rur, czyszczenie kanalizacji czy pogotowie hydrauliczne.
Podczas budowy domu czy bloku bezbłędne wykonanie instalacji sanitarnych procentuje w postaci bezawaryjnego i prostego użytkowania wody czy korzystania z ogrzewania. Dla komfortu mieszkańców warto więc poświęcić owemu zagadnieniu więcej uwagi.