Piece CO na materiały opałowe takie jak węgiel, ekogroszek czy drewno znów wracają do łask. Jest to powodowanie m.in. gwałtownym wzrostem cen oleju opałowego oraz gazu. Nowoczesne piece Junkers centralnego ogrzewania są proste w obsłudze, wydajne i bezpieczne. Ponadto, innowacyjne technologie, które użyto w ich produkcji, umożliwiają uzyskanie dużych oszczędności w opale. Dawniej produkty tego typu były o wiele mniej atrakcyjne dla użytkowników, sytuacja ta jednak uległa diametralnej zmianie.
Wybór paliwa nie jest łatwy
Kiedy decyzja o ogrzewaniu domu przy pomocy pieca CO na stały materiał opałowy już zapadnie, nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad tym, czym dokładnie będzie on zasilany. Większość producentów pieców dostosowuje swoje urządzenia do jednego, konkretnego paliwa. Jeśli więc użyjemy ekogroszku w kotle, który został przystosowany do drewna, może się to skończyć dla niego poważną awarią, która obniży jego sprawność nawet o kilkanaście procent i skróci czas żywotności. Takie działanie niesie ze sobą także konsekwencje w postaci zwiększenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Do opalania pieców CO można używać:
- węgla kamiennego;
- drewna;
- brykietu;
- pelletu;
- zbóż energetycznych;
- wierzby energetycznej
- ekogroszku.
Warto pamiętać, że piece CO opalane węglem kamiennym nie są przystosowane do spalania pyłu węglowego. Sam wybór pieca również nie stanowi łatwego zadania. Dzisiejszy rynek oferuje tak ogromną liczbę rozwiązań, że podjęcie właściwej decyzji często sprawia kłopot klientom. Podziału pieców można dokonać ze względu na ich budowę. Wyróżniamy kotły ze spalaniem dolnym oraz górnym.
Piece CO ze spalaniem dolnym i górnym – czym się różnią
Kotły CO ze spalaniem dolnym nazywa się także piecami zasypowymi. Stanowią one nowoczesne rozwiązanie, które jest nieco bardziej kosztowne od tego ze spalaniem górnym. Piece Junkers zasypowe wyposażone są w 2 lub 3 ciągi spalania, co w znaczny sposób usprawnia ich pracę oraz przekłada się na mniejsze zużycie paliwa w sezonie grzewczym. Istotnym jest również fakt, że dzięki podziałowi dwóch komór: spalania i zasypowej, możliwe jest stopniowe zużywanie materiału opałowego, co jest wysoce ekonomiczne. Do największych zalet tych urządzeń można zaliczyć fakt, że przerwa pomiędzy kolejnym ładowaniem paliwa może wynosić nawet kilkanaście godzin.
Z kolei piece centralnego ogrzewania ze spalaniem górnym charakteryzują się bardzo prostym wykonaniem. Inaczej nazywa się je piecami komorowymi. Charakteryzują się one niskimi kosztami kupna i szybkim czasem uzyskiwania maksymalnej mocy grzewczej. Piece CO ze spalaniem górnym pracują na jednym wrzucie ok. 8 godzin. Najlepsze wyniki osiągają podczas spalania koksu oraz węgla. Ten rodzaj pieców cieszy się sporą popularnością, jednak nie są one wolne od wad. Wśród najważniejszych z nich można wymienić trudności związane z obsługą oraz konieczność czyszczenia wymienników i kanałów spalinowych przynajmniej kilka razy w miesiącu. Jest to rozwiązanie budżetowe, które niestety nie podnosi komfortu życia w znaczący sposób.
W chwili, gdy podejmujemy decyzję o zakupie piece CO mamy nadzieję, że urządzenie posłuży nam przez kilka kolejnych lat. Z tego powodu, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który w jasny sposób przedstawi nam każde z możliwych rozwiązań oraz określi ich wady i zalety.
Jeśli masz wątpliwości związane ze swoją decyzją, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy satysfakcjonującą Cię propozycję.