W ostatniej dekadzie można zaobserwować stały wzrost zainteresowania kotłami na ekogroszek. Użycie tego rodzaju węgla ma uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ paliwo stałe wciąż jest najtańszym materiałem do ogrzewania domu. Drobno zmielony węgiel używany w piecach co z podajnikami daje też namiastkę wygody, bo obsługa pieca wymaga mniejszych nakładów czasu i pracy, niż w przypadku wersji zasypowych. Jednak aby komfort był jak największy, należy zadbać o właściwy dobór mocy i parametrów paliwa skonsultowany z hydraulikiem.
Kaloryczność i realne potrzeby
Większość polskich kopalni posiada w swojej ofercie przynajmniej jedną odmianę ekogroszku. Co więcej, konkurencją jest paliwo sprowadzane z Czech i Rosji. Dzięki temu, posiadacz piecach CO z podajnikiem ma spory wybór wśród materiału opałowego o różnych parametrach i cenach.
Najważniejszym wyróżnikiem zmielonego węgla jest jego kaloryczność. Mieści się ona zazwyczaj w widełkach pomiędzy 20 MJ/Kg, do około 30 MJ/Kg. Im wyższa wartość, tym więcej ciepła na palniku pieca jest w stanie uzyskać użytkownik. Planując zakup kotła na ekogroszek, warto wziąć też pod uwagę realne potrzeby domu. Nie zawsze węgiel wysokokaloryczny będzie dobrym wyborem. W okresach przejściowych, szczególnie w przypadku domów bardzo dobrze ocieplonych, zastosowanie węgla o wartościach powyżej 26 MJ/Kg może skutkować przegrzewaniem pomieszczeń i trudnością z dobraniem optymalnych parametrów pracy pieca. Z kolei przy dużych mrozach opał o niskiej kaloryczności spowoduje, że piec nie będzie w stanie uzyskać temperatury zadanej, a ilość potrzebnego węgla znacznie wzrośnie. Ze względu na kaloryczność, do najpopularniejszych węgli zaliczają się:
- niskokaloryczne węgle brunatne z Czech oraz mieszanki polsko-czeskie;
- o średniej kaloryczności: Retopal, Bartex Silver i Rubin, Chwałowice;
- wysokokaloryczne Wesoła i Pieklorz.
Kotły na ekogroszek – spiekalność
Drugim czynnikiem, który warto brać pod uwagę w trakcie kupowania tego rodzaju opału, jest jego spiekalność. Parametr ten opisuje, w jakim tempie i przy jakiej temperaturze węgiel jest w stanie przejść w formę plastyczną, czyli koksową. Im mniejszy spiek tworzy się na palniku pieca, tym lepiej dla procesu spalania. W kotle na ekogroszek przy odpowiednim ustawieniu dmuchawy, czasu podawania i przestoju, powinien spalać się na popiół. Im więcej dodatkowych zanieczyszczeń w popielniku, tym większa pewność, że zakupiony węgiel nie jest najwyższej jakości, bądź sterownik nie został zaprogramowany we właściwy sposób. Dlatego przed zakupem większej ilości opału, warto przetestować jego parametry na mniejszej próbce, obejmującej jeden bądź dwa zasypy zasobnika (w praktyce od 100 do 300 kilogramów węgla).
Zawartość popiołu i siarki w kotłach co
Nie każdy węgiel zachowuje się tak samo. Oprócz kaloryczności i spiekalności, ważną kwestią jest ilość generowanego popiołu i zawartość siarki. Ta druga wartość zazwyczaj nie powinna przekroczyć 0,5% – 0,6%. Im więcej siarki w ekogroszku, tym bardziej kocioł narażony jest na korozję. Jeśli chcemy ograniczyć częstotliwość wydatków na wymianę pieca, to warto zadbać o sprawdzenie tego parametru w trakcie zakupu. Z kolei ilość popiołu ma znaczenie w przypadku komfortu użytkowania. Im więcej powstaje go w wyniku procesu spalania, tym częściej będzie trzeba opróżnić popielnik. Większa zawartość popiołu w węglu powoduje także konieczność częstszego czyszczenia kanałów dymnych i pozostałych elementów pieca.
Zakup dobrego kotła na ekogroszek, z przystępnym oprogramowaniem i trwałymi elementami mechanicznymi, to tylko połowa sukcesu w przypadku ogrzewania domu drobno zmielonym węglem. Najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowy dobór samego paliwa.
Jeśli nie wiesz jak dobrze dobrać ekogroszek na kolejny sezon grzewczy, skontaktuj się z naszym specjalistą, Poleci on opał o odpowiednich parametrach.